VAS, SKED samt SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Kina, sent 1800 samt 1900-tal.

Vas samt sked dekor i underglasyrblått av figurer, höjd på vas 20 cm, längd på sked 20,5 cm.
Fyra skålar i famille rosefärger, med motiv av figurer, samt kalligrafi och sigill, diameter 8,3 cm.

Slitage, bränningssprickor, en mindre skål med kantspricka.

Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

400. Domenico Bianchi, "Globe".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK