SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Almfanerat med dekor av träinläggningar och hörnpilastrar. Tudelat. Lådor, skrivklaff med bakomliggande låd- och fackinredning samt skåpdörrar. Bredd 117 cm, djup 57 cm, höjd 224 cm. Nyckel finns.

Slitage. Kraftigt renoverat och kompletterat. Sprickor. Synliga skarvar. Ställvis maskstungen. Någon låda trög. Nyckel saknas till skåp, ej invändigt examinerat.

Utropspris
3 000 SEK