SKRIVBYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Målad. Fyra lådor, varav den översta med nedfällbar klaff samt bakomliggande skrivinredning fanerat med björk. Beslag av mässing. Bredd 99, djup 49, höjd 99 cm.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Senare beslag. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK