Klassicerande form. Fyra kolonner uppbärande urhus med emaljerad urtavla. Löst krön med dekor av bandrosett och rosor. Spegelglas nedtill. Höjd ca 76, längd 46 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre torrsprickor och förgyllningsbortfall. Ej funktionstestad.