CLAES UVESTEN, skulptur, glas, signerad och daterad 2003
Figurkomposition. På Träsockel. Höjd exklusive träsockel 11 cm, total höjd 14 cm
Sockel med torrspricka
Claes Uvesten (f. 1964) utbildades vid Nyckelviken Art School, Orrefors School of Glass samt Pilchuck School of Glass, Seattle, USA. Han har varit verksam som glaskonstnär och designer sedan 1996. Hans verk finns representerade på bl a Nationalmuseum i Stockholm samt Röhsska museet i Göteborg och han hans verk har visats på ett antal solo och samlingsutställningar i Europa, Mexico och USA samt på ett flertal svenska gallerier.