Fanerat med mahogny. Två lådor. Ett par skåpsdörrar flankerade av kolonner med skuren dekor. Bredd 96, djup 53, höjd 92 cm.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Sprickor. Fanerskador. Fanerlagningar. Fläckar. Senare beslag. Nyckel saknas.