SEKRETÄR, Gustaf Foltierns art, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Rutfanér av jakaranda. Förgyllda beslag. Fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Två lådor undertill. Längd 85 cm, bredd 45 cm, höjd 102 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Blekt. Fanerskador, sprickor och lagningar. Renoverad och kompletterad. Klaffens lås löst medföljande. Spår av skadedjur.

Utropspris
25 000 SEK