Träkolvar. Laddstockar i trä. Längd 24 cm. Ask i masurbjörk med skuren dekor och namnet N. Oxelqvist på locket. Askens längd 9 cm.
Bruksskick. Skador, bl a avslagen varbygel. Lagningar. Sprickor.
Pistolerna enligt uppgift från Husqvarna faktori, och asken enligt uppgift tillverkad av en kolvmakare vid Husqvarna faktori.