KARMSTOL, Nationalromantisk, omkring år 1900.
Av ek. Dekor av vid karmavsluten bockhuvuden. Vid fötterna klövar. Sitthöjd ca 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Nagg / avslag