Målat. Ovandelen med glas och fyra rum, undertill med hylla. Bredd 70, djup 35, höjd 115 cm.
Medföljande inventarier bestående av bland annat docka, möbler, bestick, mattor, miniatyrljuskrona. Mattornas längd 25-30, kommodens höjd 13 cm.
Skåpet med senare målning, slitage, repor, märken, fläckar. Inventarierna med smärre skador och slitage.