HUGGARE, fransk modell för artilleriet, 1800-talets första hälft.

Fäste i mässing. Läderklädd balja. Längd ca 62 cm.

Bruksskick. Ställvis omfattande slitage. Rostangrepp. Märken. Del saknas på baljan.

Utropspris
1 500 SEK