BAJONETT, modell 1896, Sverige, 1900-talets första hälft.

Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori. Bajonettens serienummer 262, baljans 553. Parerstången märkt K.A.1.555. Längd 33 cm, blad 20,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
200 EUR