Aron Gerle

(Sverige, 1860-1930)
Aron Gerle
(Sverige, 1860-1930)

ARON GERLE, olja på duk, signerad och daterad 1925,

"Ruth Vilhelmina Ehmke" Konstnärens hustru, ca 45 x 40 cm.

Smärre slitage.

Konstnär

Aron Gerle var en svensk bildkonstnär född i Svalungebyn i Örs socken, Dalsland. Han studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg samt var med och startade Konstnärsförbundets skola i Stockholm tillsammans med Richard Bergh. Under elevtiden försörjde sig Gerle som porträttör i svartkrita och kol. Han är dock främst känd som landskapsmålare med motiv från hämtade från kust och sjö men intresserade även för att avbilda djur som hästar och fåglar.

Utropspris
3 000 SEK