TIMO SARPANEVA och SALVADOR DALÍ tekanna för Rosenthal signerad och numrerad 391/500 porslin
Polykrom emaljdekor i relief mot guldfond, handtag av mässing, märkt LIMITIERTE KUNSTREIHNEN Rosenthal Suomi Objekt Dali, total höjd ca 16 cm
Obetydligt ytslitage. Anlupen. Fläckar.
Servisen Suomi är formgiven av Timo Sarpaneva för Rosenthal 1976. Man kom även att bjuda in olika konstnärer som fick dekorera dessa delar i en limiterad upplaga en av dessa var Salvador Dali.