Målad. Skiva av marmor, uppsats med hyllplan. Två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 100, djup 55, höjd 98 cm.
Slitage. Senare målning. Nagg. Lagningar. Torrsprickor. Senare beslag.