VITRINSKÅP, Empirestil, omkring år 1900.

Tudelat. Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Dekor av bl a gripar och lyror. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Hyllplan samt lådor. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Hyllplan samt lådor. Bredd 128, djup 49, höjd ca 190 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Torrsprickor. Delvis senare bronsering.

Utropspris
12 000 SEK