VASER, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal respektive Sen Qing, omkring år 1900.

Ett par s.k Mandarinporslin med dekor i underglasyrblått samt med polykroma figurscener, höjd 18,5 cm. Vas med polykrom dekor av figurscener, höjd 18,5 cm.

Slitage. Nagg. Mandarinvasen med spricka samt en mandarinvas med sprickor och lagningar. Tillverkningsdefekter. Lagningar.

Utropspris
1 500 SEK