FÄLLSTOL, trä och metall, Olympiska sommarspelen 1952, Finland.
Lackerat trä. Tryckt med olympiska ringarna, texten Helsinki 1952 och sittinstruktioner i rött. Tillverkarens märke (slitet) Enso-Gutzeit Osakeyhtiö. Längd 90 cm, sitthöjd 46 cm.
Slitage i lackeringen. Smärre repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.