SKRIVBYRÅ, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Fanér av pyramidmahogny, snedställda hörn med skuren dekor, fyra lådor varav den översta med skrivinredning av 8 lådor, fack och lucka. L 106, b 49, h 103. Nyckel finns.

Slitage, repor. Senare nyckelskyltar.

Utropspris
1 800 SEK