SEKRETÄR, omkring år 1800.

SEKRETÄR, omkring år 1800.

Målad. Ufällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Underdel med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 60, djup 36, höjd 95 cm. Nyckel finns.

Renoverad. Kompletterad. Omarbetad. Smärre skador och lagningar, torrsprickor.

Proveniens

Enligt uppgift omarbetad av en släkting till familjen Banche/von Norman.

Utropspris
3 000 SEK