Otydliga mästarstämplar. Slät med monogram samt datumgravyr på locket. Träinredning. Längd 15, bredd 12, höjd 5,5 cm. Vikt 303 gram (exklusive träinredningen).
Träinredningen är lös och skadad. Slitage. Minde bucklor.