M, W & F VON WRIGHT, efter, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", Stockholm 1927-1929.

Andra upplagan. Helfranska band. Del I 1927, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B. Första delen numrerad nr 1316 och till förmån för Verner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld. Med egenhändig autograf av Verner von Heidenstam. 39x30 cm.

Slitage. Fläckar. Ej fullständigt genomgågna. Repor.

Proveniens

Hugo R Krantz, grundare av "Annons-Krantz" i Göteborg, 1918.

Utropspris
4 000 SEK