Litograferad plåt. I form av ubåt, lavett och kärra med hjul. Ubåten på hjul. Lavetten märkt "PASCHA". Höjd 5-10 cm, längd 6-19,5 cm.
Slitage. Ej funktionstestade. Framför allt vagnen med lackskador.
I samma familjs ägo sedan 1910-talet.