Fanerad med flertalet träslag, intarsiadekor. Tre lådor. Stenskiva. Bredd 100 cm, djup 55 cm, höjd 81,5 cm.
Bruksslitage. Renovera och kompletterad. Fanerskador. Fanerlagningar. Skador på stenskivan. Sprickor. Nyckel saknas.