Skuren dekor samt dekor i pastellage. Bronserad.
Krön med bandrosett samt porträttmedaljong. Fasettslipat spegelglas. Höjd 120 cm. Bredd 56 cm.
Märken. Slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Senare glas. Åldersrelaterat slitage. Skador på bandrosetten. Retuscher. Senare bakstycke. Delvis renoverad.