Fäste i mässing med dekor av lejonhuvud. Rak klinga med förgylld dekor och text "Konungen" respektive "Fäderneslandet". Portepé. Balja av stål. Klingans längd ca 79 cm.
Smärre fläckar. Smärre slitage. Avnött.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.