GÖRAN WÄRFF, skål, glas, Kosta Boda, unik, numrerad 792.
Motiv av hund och figurer i blått och grönt. Höjd 10 cm, diameter 16,5 cm.
Sedvanligt slitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.