OIVA TOIKKA, GLASSERVISDELAR, 13 st, "Fauna" och "Flora", Nuutajärvi, 1970/80-tal.
"Fanua":
4 blå assietter, diameter 17,5 cm
4 blå glas
1 blå tillbingare, höjd 13
2 små skålar i klarglas, höjd 6 cm
1 större skål i klarglas, höjd 16 cm
"Flora"
1 skål, diameter ca 15 cm.
Smärre nagg på Flora skålen.