KIRSTI GALLEN-KALLELA, efter, matta, 1930-tal.
Geometriskt motiv i pastell färger. Storlek 315x196 cm.
Tidsrelaterad slitage. Varpen ställvis skadad.
Kirsti var dotter till konstnären Akseli Gallen-Kallela. Efter hennes fars död började Kirsti formgiva och tillverka mattor på Tarvaspää-studion tillsammans med sin vän Lahja Pelttari. År 1932 ordnades en utställning på Strindbergs konstgalleri där hon erhöll mycket publicitet. Den olönsamma verksamheten avslutades efter en kort tid.