KANDELABER, 1800-talets andra hälft.

Bronserad och svärtad pelare av trä. Dekor av figurer och bladverk. Fyra ljusarmar av brons med dekor av bladverk och druvor. Höjd 72 cm.

Omarbetad. Ursprungligen ej sammanhörande delar. Slitage. Torrsprickor. Lagningar. Färgbortfall. Repor. Delvis anlupen metall.

Utropspris
2 000 SEK