GRÄDDKANNA & SKÅL, silver, London 1764 och 1779. Vikt ca 181 gram.

Skål på tre tassliknande fötter. Uddig kant. Kanna på fot med uddig kant. Höjd 5,5-11, skålens diameter 10,5 cm. Brev till ägaren daterat 1959 medföljer.

Smärre slitage. Något otydliga stämplar.

Utropspris
2 500 SEK