GOLVUR, sent 1700-tal / tidigt 1800-tal.

Målat och bronserat fodral. Urtavlan märkt "Sic Volvitur Aetas". Bredd 50, djup 33, höjd ca 216 cm. Två lod och pendel medföljer.

Renoverat, kompletterat och omarbetat. Skador, slitage och lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK