BÅTMODELL, "S/S Bohuslän", 1900-talets andra hälft.

Delvis bemålat trä. I monter av glas och mahogny. Monterns längd 98 cm, bredd 23 cm, höjd 56 cm.

En bok medföljer: Almén, Dag, S/S Bohuslän: Sällskapet Ångbåtens fartyg : en historik, Zinderman, Göteborg, 1969

Ej examinerad ur monter. Mindre skada och lagning på glas. Limrester, troligen ursprungligt.

Utropspris
3 000 SEK