OLAVI LIETO, STOLAR, ett par, 2010, Asko, Finland 1900-talets mitt. Modellen formgiven år 1953.
Olika träslag, fast, stoppad sits med mörkblå tygklädsel. Sitthöjd 47 cm, bredd 45 cm, totalhöjd 81 cm.
Senare klädsel. Sedvanligt slitage. Märken och repor på benen.