Gudsmodern av Kazan. Ikon tempera på pannå. Risa, delvis förgylld och försilvrad mässing. Ikonen storlek 22x18 cm. Kiotan storlek 24x21 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Ej examinerad ur risan. Kiotan med skador.