URNA. Garbergsgranitell. Empire, Sverige. Tidigt 1800-tal.

Medicityp med utsvängd mynning på kvadratisk fot. Märkt med etikett från Bukowskis porfyrutställning. Höjd 17,5 cm.

Skador och kompletterad kant med retuscher upptill.

Bukowskis, Porfyr. En utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk. 1985-1986. Avbildad sid 70, kat nr 31.

Utropspris
2 000 SEK