Blåtonade. Bestående av sejdel, saltkar, fat samt två fat på fot. Fatens diameter ca 11-22, saltkaret och sejdelns höjd 8,5 respektive 15 cm.
Slitage. Sejdeln med spricka. Saltkaret med nagg.