WAKIZASHI, 2 st, Japan, 1800-tal.

Tsuban och beslag med delvis förgylld dekor. Snörlindad kavel med fiskskinn. den ena med läderklädd balja. Den andra med lackerad balja med pärlemodekor. Båda med små knivar. På senare, svartmålat träställ.
Den längre 75,5 cm, klingan 54 cm. KDen kortare 61 cm, klingan 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Små skador i baljorna och fästen. Smärre nagg i klingorna.

Utropspris
1 200 EUR