SABEL, för officer vid infanteriet, m/1899.

Fäste i förgylld mässing med lejonkappa och läderklädd kavel. Svärtad stålbalja. Klinga med två blodrännor och texten "Konungen" respektive "Fäderneslandet". Med portopé. Längd 99,5 cm.

Bruksskick. Fäste något löst sittande. Anlupen metall. Mindre skador på portopén. Märken.

Utropspris
3 000 SEK