Glaserad fajans. Modellnr. 1877, 1878. Med vapen av Moskva och text "Till minne av kröningen" på kyrilliska samt kyrilliska monogram av Nikolaj II och Alexandra Feodorovna. Höjd 11,5 cm, diameter 22-23 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Reparation.