Fanerad med valnöt. Skiva av marmor. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 76. Djup 50. Höjd 82 cm. Nyckel finns.
Omarbetad. Renoverad och kompletterad, 1900-tal. Slitage. Repor. Märken.