Porträtt av herre och dam i 1700-tals kläder. Rektangulära ramar av gulmetall. Bakstycke i sköldpadd med dekor i silver och pärlemo. Bär signatur Cravè. 10 x 8,5 cm. Runt porträtt av ung dam i klänning av empire-snitt. Förgylld ram med bladstav. Signerat troligen "M.M". Diameter 9,5 cm.
Ej examinerade ur ram. Glaset med skador på det runda porträttet. Sköldpadd med smärre nagg.
Tillägg "signerade".