BÄGARE, 2 st, silver, Erik Granroth, Sala, 1769 samt Sven Nyberg, Varberg 1759.

Invändigt med spår av förgyllning. Delvis ciselerad dekor. Höjd 8-10. Total vikt 125 g.

En med ägarmonogram. Bucklor. Repor. Bristning. Märken. Slitage.

Erik Granroth, verksam i Sala 1728-1748. Sven Nyberg, verksam i Varberg 1754-1804.

Utropspris
2 000 SEK