Invändigt med spår av förgyllning. Delvis ciselerad dekor. Höjd 8-10. Total vikt 125 g.
En med ägarmonogram. Bucklor. Repor. Bristning. Märken. Slitage.
Erik Granroth, verksam i Sala 1728-1748. Sven Nyberg, verksam i Varberg 1754-1804.