HÄNGSKÅP MED UNDERREDE, 1800-talets andra hälft.

Polykromt bemålat. Skåplucka med bakomliggande hyllinredning. Underrede med spiralsvarvade ben. Bredd 86. Djup 46. Total höjd 165 cm.

Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Kompletterad. Senare målning. Skador. Torrsprickor.

Utropspris
1 500 SEK