JARDINIÈRE, omkring sekelskiftet 1900.

Stomme av förgylld mässing med dekor av blommor och pärlstav. Sex ljusarmar på hänklarna. Skål i slipat glas. Längd 75 cm, höjd 45 cm.

Bruksskick. Ställvis avnött förgyllning. Anlupen metall. Två ljusmanschetter saknas. En dekordel löst sittande. Smärre nagg.

Utropspris
5 000 SEK