Stomme av förgylld mässing med dekor av blommor och pärlstav. Sex ljusarmar på hänklarna. Skål i slipat glas. Längd 75 cm, höjd 45 cm.
Bruksskick. Ställvis avnött förgyllning. Anlupen metall. Två ljusmanschetter saknas. En dekordel löst sittande. Smärre nagg.