FANNY HJELM, teckningar, 23 st, de flesta signerade och daterade.
Porträtt. 27 x 22,5 - 49 x 35 cm.
Gulnad. Veck. Skador. Några uppklistrad på papppannå.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.