Målat. Konisk form. Urtavlan märkt "A.M.S Mora". Pendel finns. Höjd 225 cm.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Ej funktionstestad. Ej ursprungligen tillhörande urverk. Urtavla med färgbortfall, krackelyr och bucklor. Delvis maskstungen.