Stomme av mässing. Delvis förgylld. Behängd med prismor. För 19 ljus. 8 ljuspunkter. Höjd 118. Diameter 90 cm.
Skador. Lagningar. Slitage. Prismor saknas. Ej funktionstestad. Delar saknas. Omarbetad. Kompletterad.