VICKE LINDSTRAND, skulptur, hyttarbete, Kosta 1960-tal.
Klarglas, signerad V. Lindstrand. Höjd 64,5 cm.
Skada, sannolikt senare limning mot bas, slagskada på fotkanten.
Lars Thor, "Legend i Glas, en bok om Vicke Lindstrand", Liber Förlag, Växjö 1982, jfr liknande hyttarbetade skulpturer avbildade sid 69.
Victor Emanuel Lindstrand, känd som Vicke Lindstrand (27 november 1904 i Göteborg - 7 maj 1983 i Kosta) var en svensk glasdesigner, textil- och keramikdesigner och målare. Han anses vara en pionjär av svensk glaskonst. Han arbetade som konstnärlig chef på Kosta 1950-73. Vid denna tidpunkt började Lindstrand spruta mer och mer färg i sina skapelser, vilket resulterade i ikoniska mönster som "Träd i dimma", "Vinter" och "Höst". Han experimenterade också med glasskulpturer.
Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.