STOLAR, 6 st, nyrenässans, CE Jonsson snickare och tapetserare, Stockholm, omkring 1900.
Mahogny. Skuren dekor. Svaravde och kopplade ben. Stopped rygg och sits med klädsel fäst med pärlspik. Etikettmärkta. Sitthöjd 47 cm.
Slitage. Fläckar. Vissa skador på klädsel. Vissa pärlspikar saknas.